A hidratáció az alapja a koncentrációnak és motivációnak!

A hidratáció az alapja a koncentrációnak és motivációnak!

Érezted már úgy hogy minden motivációd elhagyott? Magadba roskadva fekszel a kanapén és gondolkodol mit és hol ronthattál el? Bárkivel előfordulhat. Az okok igen szerteágazóak lehetnek. Ezt most nem is sorolnánk fel, hiszen számtalan olyan problémával találhatjuk szemben magunkat, amelynek eredményeként elhagy a lelki erőnk. Semmihez nincs kedvünk, a sport a legutolsó amire gondolunk. Azonban a mozgásnak számos jótékony hatása lehet testünkre, lelkünkre. Azért egy próbát megér? Ugye?

2024.10.06 10:00 Endurance.hu

Gyerünk! Gyerünk! :)

A kedvenc motivációs idézetünket szeretnénk most megosztani veletek: „Na!” Mielőtt még meggondolnánk magunkat, most térjünk is rá gyorsan a sportolás egyik alappillérére: a hidratációra.

A megfelelő hidratálás mindenkinek fontos, ám ha valaki rendszeresen sportol még inkább felértékelődik a szerepkör. Az emberek túlnyomó többségének még mindig nem megy jól ez az egyszerű, ám lényeges feladat, pedig ha elmulasztunk hidratálni az komoly egészségügyi kockázatokkal járhat.

Van egy trükkünk!

Ha hajlamosak vagyunk a munka hevében elfeledkezni magunkról, akkor már a nap elején érdemes előkészülni erre az egyszerű feladatra, hogy akkor is eszünkbe jusson inni, amikor pont nincs rá időnk. Egy egyszerű vízzel teli PET-palack jelenléte is sokat segíthet az íróasztalunkon, autóban. A lényeg, hogy mindig szem előtt legyen, hogy nekünk azzal dolgunk van, egészen addig amíg meg nem szabadítottuk a tartalmától.

Hidratálj megfelelően!

A közhiedelemmel ellentétben nem kizárólag vizet kell inni ahhoz, hogy megfelelően hidratáljuk szervezetünket. A napi folyadékszükséglet húsz százalékát táplálékból fedezzük. A megfelelő folyadékbevitelhez sokat hozzátesznek a különböző teák, a frissen facsart gyümölcs és zöldséglevek és persze a gyümölcsök és zöldségek. Az aktív emberek számára például kifejezetten ajánlott a fehérjeturmix fogyasztása. Edzés előtt, vagy után, de akár egy-egy étkezés is helyettesíthető velük. Remekül felgyorsítja az izmok regenerálódását. 2,5-3 liter vizet kell fogyasztania naponta egy egészséges felnőttnek. A legmagasabb víztartalmú élelmiszereink az eper, a görögdinnye és az őszibarack, illetve az uborka és a paradicsom fogyasztásával is növelni tudjuk folyadékbevitelünket. Érdemes tápláló levesekkel, turmixokkal is próbálkozni azoknak, akik nehezen veszik rá magukat a vízfogyasztásra.

Csak mértékkel!

A kávé-, tea, alkohol, valamint az édesített és feldolgozott gyümölcslevek és italok, ízesített vizek, szénsavas üdítők glükóz-fruktózszirupot vagy édesítőszert tartalmaznak, ezért érdemes elkerülni ezek fogyasztását.

A külső és belső hidratáció egyaránt fontos!

Nemcsak azért nem szabad elhanyagolni a bőr és az egész szervezet hidratálását, mert esztétikai problémákhoz vezethet, hanem azért is, mert a bőr víztartalmának csökkenése sérülékenyebbé, a kórokozókkal szemben kevésbé ellenállóvá teszi a bőrünket.

Középpontban a belső hidratálás!

Belsőleg a sokat szajkózott alapigazsággal, vagyis kellő vízivással és magas víztartalmú zöldségek, illetve gyümölcsök fogyasztásával tudjuk elérni a kellő hidratáltságot. Az emberi test mintegy 72%-a víz, ami egy 70 kilós felnőttnél körülbelül 45 kiló vizet jelent. A hölgyeknél valamivel csekélyebb ez a szám, azonban természetesen mindkét nem számára elengedhetetlen a rendszeres folyadékpótlás.

Sportolás közben

Az, hogy mikor és mit igyon a sportoló, az a testmozgás időtartamától és intenzitásától függ.

Az egészség legfontosabb hozzávalója a víz, melynek rengeteg szerepe van:  tápanyagok szállítása és méreganyagok ártalmatlanítása, ízületek és szövetek feltöltése, hőmérséklet szabályozása az izzadás révén és emésztés könnyítő funkciója is van.

A megfelelő folyadék utánpótlás különösen fontos testedzés alatt, elengedhetetlen a sportolók számára a teljesítmény, a stabilitás és komfortérzet szempontjából. Minél hosszabb ideig és minél intenzívebben mozogsz, annál fontosabb a folyadékpótlás.

Sosem szabad megvárni az első tünetek jelentkezését!

A dehidratáció első jelei között szerepel a szomjúságérzet, a fáradékonyság és a fejfájás. A szervezet dehidratációjával a vízben található sók mennyisége is csökken, amik elengedhetetlenek a test optimális működéséhez.

Dehidratáció

Az optimális teljesítés érdekében hidratáltnak kell maradni testedzés alatt is. Tanulmányok bizonyították, hogy az izzadás révén bekövetkező 1-2 százalékos testsúlyvesztés a vér mennyiségének csökkenésével is jár.

Ilyenkor szívünk keményebben dolgozik, hogy a megfelelő véráramlást fenntartsa. Ez izomgörcsöket, szédülést, fáradtságot, hő-kimerültséget, valamint hőgutát is okozhat.

A dehidratációnak számos oka lehet

Ilyen az elégtelen folyadékbevitel, a túlzott izzadás, folyadékpótlás elmulasztása edzés közben vagy után, a száraz időben való testedzés és ha csak akkor iszunk ha szomjasak vagyunk.

Ritkán előfordulhat, hogy a sportoló túlzásba viszi a vízfogyasztást, ez vízmérgezést eredményezhet. Ilyenkor a szervezet nátriumháztartása felborul a hirtelen történő nagy mennyiségű víz jelenlétének hatására. Súlyos esetben mindez agyduzzanattal, kómával, de halállal is járhat. Ez is bizonyítja, hogy a biztonságos testedzés szempontjából rendkívül lényeges és fontos a megfelelő mennyiségű folyadékpótlás.

A megfelelő folyadékpótlás

Nem vagyunk egyformák! Az izzadás, a folyadékvesztés és a hidratációs szint egyénenként változó, szinte lehetetlen pontos ajánlást adni arról, mennyi folyadékot kell a sportolóknak inni.

A folyadékpótlás megfelelő mennyisége számos tényezőtől függ, beleértve a testedzés hosszát és intenzitását, illetve az egyéni különbségeket. Ám néhány módszer a segítségünkre lehet, hogy kiderítsük mi a helyzet velünk.

Vizsgáljuk meg vizeletünk mennyiségét és színét.

A nagy mennyiségű, világos színű, híg vizelet azt jelenti, hogy hidratáltak vagyunk, míg a sötét színű, koncentrált azt mutatja, hogy valószínűleg dehidratáltak.
Testsúlycsökkenésünket a folyadékveszteség okozhatja, próbáljunk meg annyit inni, hogy pótoljuk a veszteséget. Testsúlygyarapodásunk arra is utalhat, hogy többet iszunk, mint szükséges, tehát mérjük meg testsúlyunkat edzés előtt és után is.

A folyadékvesztés

A nagy magasságban való sportolás növeli a szervezet folyadékveszteségét, így folyadékigényét is.

A hőmérséklet sokat számít. A melegben való testedzés növeli az izzadás általi folyadékveszteséget, míg a hidegben történő testmozgás nehezíti a légzés általi folyadékveszteség felismerését. Mindkét esetben fontos, hogy hidratáltak legyünk.

Ha többet izzadunk, jobban ki vagyunk téve a kiszáradás veszélyének.

Az edzés hossza és intenzitása lényeges, minél több órát vagyunk talpon annál többet kell innunk a kiszáradás megelőzése érdekében.

A testedzés és helyes folyadékfogyasztás közötti egyensúly megtalálása érdekében a sportolók számára hasznos lehet az edzés előtti és utáni testsúlyellenőrzés, illetve az elektrolit- és szénhidrát tartalmú sportitalok fogyasztása. Mindemellett fontos, hogy ezek nátriumot és káliumot is tartalmazzanak, hogy segítsenek helyreállítani az izzadás során távozó elektrolit veszteséget.

Mi a helyzet a sportitalokkal?

Remek választás a sportital számunkra, ha magas intenzitáson dolgozunk legalább hatvan percig. A folyamatos teljesítményhez két deciliterenként 60-100 kalória szükséges.

Az elvesztett nátriumot, káliumot és egyéb elektrolitokat nem szükséges edzés alatt pótolni, mivel nem valószínű, hogy egy átlagos edzés során a szervezet ásványi anyag készletei teljesen kimerülnek.

Ha extrém terhelésnek, körülményeknek tesszük ki magunkat, például több mint három órán át végzünk sporttevékenységet, ajánlott az elektrolitokkal dúsított sportital fogyasztása.

Oldalunkon a legnépszerűbb gyártók sportitalaiból válogathatsz, érdemes átböngészni mit tartalmaznak. Egészen biztosan megtalálod a számodra leghatékonyabbat és legfinomabbat.