A sportoló barátja- a magnézium

A sportoló barátja- a magnézium

A magnézium  kulcsfontosságú, a sejtekben előforduló második leggyakoribb ásványi anyag, amely a szervezetünkben zajló több száz alapvető élettani folyamathoz szükséges. A sport és a magnéziumpótlás kéz a kézben járnak. Miért is?

2024.11.12 10:28 Endurance.hu

A sportolók szervezetének több magnéziumra van szüksége a fokozott fizikai aktivitás miatt. A gyors anyagcsere hatására a bevitt magnézium is gyorsabban elhasználódik.

Legyen szó bármilyen mozgásformáról, egy biztos: sportolás közben verejtékezünk, amelynek során jelentős mennyiségű ásványi anyag, ezzel együtt magnézium is távozik a szervezetünkből. Izmaink megfelelő működéséhez pedig kompenzálnunk kell az elvesztett magnézium mennyiséget. Ezt elsősorban kiegyensúlyozott táplálkozással és étrend-kiegészítővel tudjuk megtenni. A magnézium természetes módon számos élelmiszerben megtalálható. Ilyenek például a hüvelyesek, a diófélék, a magvak, a teljes kiőrlésű gabonafélék és egyes gyümölcsök. Magnézium készítményekkel tovább segíthetjük a szinten tartást.

Száraz tények – mire jó?

Az emberi szervezetben megközelítőleg 57 g magnézium van, mindez ionos formában.  A testünkben több mint 325 enzimes reakcióhoz szükséges, beleértve azokat, amelyek részt vesznek a zsír-, fehérje-és nukleinsav szintézisben, neurológiai aktivitásokban, izom-összehúzódásokban és ellazulásokban, a szív tevékenységében és a csontanyagcserében. A magnézium hozzájárul a normál izomműködéshez és fehérjeszintézishez, valamint szervezetünk elektrolit-egyensúlyának fenntartásához. Megfelelő magnéziumszint esetén, testünk a mozgás során sem fárad el olyan hamar, tehát a teljesítményünk fokozódik.

Magnézium kisokos

Sok sportoló alkalmaz különféle magnézium készítményeket versenyek alkalmával, felkészüléshez vagy éppen edzéshez. Mindig törekedni kell arra, hogy a magnéziumbevitel elérje a napi javasolt mennyiséget. Ez körülbelül 300-350 mg. Ez az érték az aktívan sportolók esetében akár 400-600 mg/nap mennyiségre is növekedhet. A táplálék-kiegészítőkben a magnézium sokszor szervetlen formában van jelen, így az kevésbé hasznosul. A szervetlen formában bevitt anyagok jelentős hányada egyszerűen kiválasztódik és kiürül a szervezetből. A szerves kötésű anyagok akár 80%-kal jobban hasznosulnak. A magnézium esetében a B6-vitamin egy ismert “segédanyag”, amely elősegíti a magnézium felszívódását és a sejtekbe jutását. A magnéziumot érdemes tehát komplex formában bevinni. Ezzel érhető el a legjobb hasznosulás, így biztosítható a szervezet hatékony tápanyagpótlása és ezzel együtt pedig a jó sportteljesítmény is.

A piacon számtalan készítmény létezik. Vannak tabletták, italok, olajos spray-k és pezsgőtabletták is. Te döntöd el, hogy melyiket választod és hogy számodra mi a legcélravezetőbb.

Mi van benne?

A készítmények a magnéziumot legtöbbször magnézium- citrát vagy magnézium- pidolát formájában tartalmazzák, sokszor más összetevőkkel kombinálva. De mik is ezek?

Kálium

A kálium egy esszenciális ásvány, mely az emberi test megfelelő működéséhez szükséges alapelem. Fontos szerepe van az ideg-izom átvitelben. A szervezet káliumtartalmának 98 %-a közvetlenül a sejtben található, a további 2 % pedig a sejten kívül. A kálium felszívódása a belekben történik. A sportolóknak különösen oda kell figyelniük, mivel a test felmelegedésével és az izzadással kálium veszteség léphet fel.

B6-vitamin

A B6-vitamin egy vízben oldódó vitamin, melyet más néven piridoxinnak nevezünk. Rendkívül fontos szerepe van a sejtosztódásban, a fehérjeháztartás fenntartásában, az idegrendszer támogatásában és szükséges a normális izomműködéshez is. A magnézium és B6-vitamin együttes szedése erősíti a hatásukat. A két hatóanyag megfelelő mennyisége nyugodtabb és kiegyensúlyozottabb fizikai állapotot biztosít.

C-vitamin

A C-vitamin - melyet L-aszkorbinsav néven is ismerünk - egy vízben oldódó vitamin.  Antioxidánsként védi a sejteket a szabad gyökök okozta káros hatásoktól, elősegíti a kollagéntermelést és a sebgyógyulást, továbbá szerepe van a vas felszívódásában, az inak és csontok fejlődésében is.

Szénhidrátok

Néhány termék szénhidrátot is tartalmaz. A szénhidrátok segítik gyorsan és hatékonyan pótolni a sportolás közben elvesztett energiát. A gyors felszívódású szénhidrátok hamar megemésztődnek és szinte azonnal bekerülnek a véráramba és az izmokba, ennek köszönhetően rendkívül gyorsan hasznosulnak. A lassú felszívódású szénhidrátok egyenletes, fokozatosan felszabaduló energiával látják el a szervezetet hosszú időn keresztül.

Miért érdemes magnéziumot szedni?

A rendszeres magnézium bevitellel megelőzhető az izomgörcsök kialakulása. A magnézium segíti a regenerálódást, csökkenti a fáradtságot és a fáradékonyságot. Hozzájárul a megfelelő elektrolit-egyensúlyhoz, a hatékony izomműködéshez és az energia-anyagcseréhez. Optimális magnéziumszint esetén növekszik a teljesítmény, fokozódik az állóképesség. Ez utóbbi különösen értékes tulajdonság az olyan sportoknál, ahol kiemelten fontos az állóképesség. Ilyen például a kerékpározás, hosszútávfutás stb.

A magnéziumhiány súlyos következményekkel jár. Kialakulhat zsibbadás, izomgörcs, romlik a teljesítőképesség. Felléphet idegesség, ingerlékenység, szorongás, átmeneti fáradtság és alvászavar is.

Mire figyeljünk?

Étrendünk egyes elemei gátolhatják vagy segíthetik a magnézium felszívódását. Míg a B6 vitamin jótékonyan támogatja, addig a magas zsírtartalmú ételek, szénsavas üdítők, az alkohol és egyes tartósítószerek egyáltalán nem kedveznek a magnézium hasznosulásának. Érdemes tehát odafigyelni, hogy mikor és mivel vigyük be a szervezetünkbe ezt a nélkülözhetetlen ásványi anyagot.