Fehérje komplex

A fehérje a makrotápanyagok közé tartozik, épp úgy, mint a zsírok és a szénhidrátok. Ezek nagy molekulatömegű anyagok, melyek aminosavakból épülnek fel. Szerkezetüket az aminosavak kapcsolódási sorrendje, biokémiai sajátosságait pedig a fehérjemolekula alakja határozza meg. A fehérjék rendkívül fontos szerepet töltenek be a szervezetben. Ezt is mutatja, hogy minden sejtben lejátszódó folyamatban részt vesznek. Például biokémiai folyamat katalizátoraként segítik elő a sejt életben maradását. A fehérjék rendelkezhetnek stabilizáló, szerkezeti funkcióval, mint a sejt alakjának kialakítása, sejten belüli transzportfolyamatok lebonyolítása vagy a mozgatás, míg vannak fehérjék, melyek a sejt és környezete közötti információáramlás megvalósítása révén teszik lehetővé, hogy a sejt érzékelni és reagálni tudjon a külvilág ingereire. A hormonok egy része szintén fehérjetermészetű vegyület. Az immunrendszer specifikus működése szintén a fehérjék sokféleségén alapul, hiszen a legtöbb antigén-természetű anyag fehérje, valamint az őket semlegesítő antitestek is fehérjék. A proteinek felépítésében szerkezetileg 20 féle aminosav vesz részt. Ezek egy részét a szervezet képes előállítani, más részét táplálékokból, étrendkiegészítőkből tudjuk fedezni. Az aminosavaknak három fő csoportja van: esszenciális, nem esszenciális és feltételesen esszenciális aminosavak.

11 termék 1 11

A fehérjeszintézis zavartalan menete szempontjából fontos, hogy a táplálék fehérjéi az aminosavakat milyen mennyiségben és arányban tartalmazzák. Ha a bevitt energia mennyisége elégtelen, akkor hiába optimális a fehérjetartalom, a fehérjeszintézis energia hiányában zavart szenved. Aminosav-anyagcserezavar akkor jelentkezik, ha a táplálék energiatartalma megfelelő, de az étrend fehérjetartalma elégtelen. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) ajánlása szerint a javasolt napi fehérjebevitel egészséges felnőttek számára kiegyensúlyozott táplálkozás esetén 0,8 gramm/testtömegkilogramm. Ez az ajánlás nem elegendő csecsemők, gyermekek, serdülők, idősek, terhes nők és betegek számára.

Erős szellemi vagy fizikai aktivitás, sport esetén megnő a szervezet számára szükséges fehérje mennyisége. Ilyenkor akár 1.5-2.5 gramm/testtömegkilogramm fehérje folyamatos, napi bevitele is felmerülhet, természetesen megfelelő mennyiségű egyéb makro- és mikrotápanyag mellett.

Az izomszövet fehérjefonalakból épül fel, ezek működése lehetővé teszi a sejtek megrövidülését, összehúzódását. A harántcsíkolt izmok, a simaizmok és a szívizom fehérjeláncai egymás közé csúszva hozzák létre az izom-összehúzódást. Simaizom szövet található az erek falában és a bélfalban is, ezért szinte az összes szerv felépítésében szerepet játszik.

Fehérjehiány esetén lecsökken a sejtek tömege, a folyadékok a sejtek közötti térbe kerülnek, ödéma jelentkezik a lábon, az arcon, zavart szenvedhet a vérképzés, a hormontermelés, csökkenhet az immunrendszer védekező képessége, a fizikai teljesítőképesség, romlik az emésztés és a felszívódás.

 

Hogyan válasszuk ki a megfelelő fehérjét? 

Webáruházunkban számos termékkel találkozhatsz. Ha nem tudsz választani, akkor adunk neked egy kis segítséget. A legcélravezetőbb a komplex fehérjék alkalmazása. Ez azt jelenti, hogy a készítményben a fehérje mellett más – az edzést, sportolást segítő- összetevők is vannak. Leggyakrabban BCAA és más aminosavak találhatók a keverékben.

A proteineket eredetük alapján két csoportra bontjuk: lehet állati vagy növényi fehérje. Ha vegán vagy, akkor válaszd a növényi fehérjét. Ez leggyakrabban borsóból készül. Állati eredetű fehérjék között is többféle van: tejalapú fehérjék, mint a tejsavó és a kazein, marhafehérjék és a tojásfehérjék. Ezen kívül elkülöníthetünk még gyors és lassú felszívódású proteineket.

Érdemes átgondolni, hogy van-e valami allergiánk vagy intoleranciánk. Például, ha valaki tejfehérjére allergiás, akkor ne válasszon tejalapú protein port. Ha vegán vagy, válassz növényi fehérjét. Ha ezt letisztáztuk, akkor nagyjából megvan az a termékpaletta, amiből válogathatunk.

A következő kérdés, hogy milyen célból fogyasztunk fehérjét? Hetente hányszor és mit sportolsz? Versenyre készülsz vagy csak a napi bevitt fehérje mennyiséget szeretnéd növelni?

Ha közvetlen edzés után szeretnél egy gyors italt, hogy kibírd hazáig, amíg eszel, akkor válassz gyors felszívódású tejalapú vagy marha fehérjét. Ha a napi fehérjebevitelt növelnéd, válassz kevert fehérjét. Ha tömegelsz és izmot építesz, akkor edzés utánra gyors felszívódású protein javasolt, míg estére egy lassú vagy egy kevert. Ha étkezést helyettesítesz diéta alatt, vagy édességet gyártasz fehérjéből, akkor válassz egy laktató, finom, jól eltelítő kevert fehérjét.

 

Mit tartalmaz?

Fehérje kivonat: ami lehet növényi eredetű, illetve állati eredetű, mint a tejalapú fehérjék (a tejsavó és a kazein), marhafehérjék és a tojásfehérjék.

Aminosavak: A proteinek felépítésében szerkezetileg 20 féle aminosav vesz részt. Ezek egy részét a szervezet képes előállítani, más részét táplálékokból, étrendkiegészítőkből tudjuk fedezni. Az aminosavaknak három fő csoportja van: esszenciális, nem esszenciális és feltételesen esszenciális aminosavak.

Arginin

Az arginin feltételesen esszenciális aminosavnak tekinthető. Számos testi folyamatot és funkciót befolyásol, például a véráramlás szabályozását, a mitokondriumok működését és a sejtkommunikációt. Elengedhetetlen az immunrendszer egészségéhez és működéséhez. Az arginin szükséges a T-sejtek, azaz az immunválaszban központi szerepet játszó fehérvérsejtek fejlődéséhez.

Béta-alanin

Nem esszenciális aminosav.  Hisztidinnel a béta-alanin karnozint képez, aminek fontos szerepe van a szervezet sav-bázis egyensúlyának fenntartásában. Sportolás közben segít megakadályozni az izmok elsavasodását.

BCAA

A kilenc esszenciális aminosavból hármat BCAA-knak nevezünk. Ezek a leucin, az izoleucin és a valin.  A leucin fokozza a fehérjeszintézist, segíti az izmok építését és regenerálódását, támogatja az inzulin szabályozását. Az izoleucin serkenti a glükóz felvételét a vázizomzatban, míg a valin javítja az agyműködést, csökkenti a fáradtságot és megelőzi a fehérjelebontást.

L-Karnitin

A karnitin egy aminosav, amelyet a szervezetünk természetes módon állít elő lizinből és metioninból, emellett pedig raktározni is képes azt. Testünkben a teljes mennyiségének mintegy 98%-a a vázizomzatban és a szívizomban tárolódik. A maradék 2% a májban és a vesékben található.  A karnitin javítja az állóképességet, megakadályozza az izomkárosodást, felerősíti a zsírégetést, fokozza az agy működését és szabályozza a vércukorszintet.

Glutamin

A glutamin egy nem esszenciális aminosav. Az izmokban termelődik. A glutamin szinte minden biokémiai folyamatban részt vesz, és a szervezet minden sejtjében jelen van. Hozzájárul a fehérjeszintézishez, és jelentős szerepe van a belek egészségében is, ezen keresztül pedig rendkívül fontos az immunrendszer számára.

L-Lizin

A lizin egyike a kilenc esszenciális aminosavnak. Fontos szerepe van a fehérjék felépítésében, elsősorban a bőr és a csontok állományát alkotó kollagén képzésében, az ízületek, az ínak erősen tartásában, valamint elősegíti a kalcium csontokba való beépülését, ezzel a csontritkulás megelőzését.

L-Tirozin

A tirozin egy nem esszenciális aminosav. Segít leküzdeni a fáradtságot, a levertséget, a rossz kognitív funkciókat. Javítja a mentális teljesítményt, a tanulási készséget, a koncentrációt.

L-Triptofán

Egyike a kilenc esszenciális aminosavnak. Elengedhetetlen a megfelelő növekedéshez. A triptofán legalapvetőbb funkciója a szerotonin szintézis elősegítése. A szerotonin egy neurotranszmitter, amely elősegíti az alvást, illetve hozzájárul a stabil hangulathoz is.

 

A fehérjék széles skáláját megtalálod nálunk. Kóstolgass és válogass kedvedre! Neked melyik a kedvenced?